12:43:18 PM 1398 / 03 / 02
 
اخبار معاونت بهداشتی

آموزش زخم پای دیابتی

به مناسبت هفته ملی دیابت

آموزش مراقبت از زخم پای دیابتی برای سالمندان در حسینیه روستای محمد آباد مرکزی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل، پرستار مرکز جامع سلامت جواد الائمه در جمع سالمندان منطقه آموزش های لازم را در مراقبت از پای دیابتی برای بیماران مبتلا به دیابت بیان کرد.

 

ساره معراجی پور با تاکید بر کنترل قند خون بیماران دیابت در خصوص زخم پای دیابتی گفت: هرگز پینه و میخچه را خود درمانی نکنید. حتماً در این مورد به پزشک خود مراجعه کنید و همیشه جوراب تمیز بپوشید و هر روز جوراب خود را عوض کنید. از جوراب هایی که مخصوص بیماران دیابتی ساخته می شوند استفاده کنید.


مدیر مرکز سلامت جامع جوادالائمه افزود: برای جلوگیری از زخم شدن پاها قبل از پوشیدن کفش هایتان آنها را بتکانید و داخل آنها را لمس کنید. به یاد داشته باشید که پاهای شما ممکن است نتوانند وجود یک سنگ ریزه یا سایر اجسام خارجی را در کفش حس کنند، بنابراین همیشه قبل از پوشیدن کفش به دقت درون آن را بازرسی کنید.


معراجی پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای جلوگیری از زخم پای دیابتی حتماً پاهای خود را گرم و خشک نگه دارید. نگذارید پاهایتان در برف یا باران خیس شوند. در فصل زمستان از جوراب و کفش گرم استفاده کنید و هرگز با پاهای برهنه راه نروید تا ریسک زخم پای دیابتی در شما کمتر شود. حتی در منزل هم پا برهنه راه نروید! همیشه از کفش یا دمپایی استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است روی جسمی پا بگذارید و دچار خراشیدگی یا بریدگی بشوید.


وی در پایان تاکید کرد:قند خون خود را کنترل کنید و از استعمال سیگار و قلیان خودداری کنید چون استعمال دخانیات باعث کم شدن جریان خون در پاهای شما می شود که می تواند ابتلا به زخم پای دیابتی را افزایش دهد و حتماً برای معاینه دوره ای پاهای خود به پزشک و یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.


                                                                         روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل

     آموزش زخم پای دیابتی          آموزش زخم پای دیابتی

آموزش زخم پای دیابتی

ساعت : 12:56 -  روز  : سه شنبه  - 6 /  9 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :70

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر