سامانه الکترونیکی غربالگری افراد مشکوک به کرونا:      salamat.gov.ir

5:13:15 PM 1400 / 01 / 23
 

تازه های ایدز

شمارش معکوس تا واکسن ایدز

اگر بخواهیم سه آرزوی بزرگ بهداشتی را برای دنیای معاصر بشماریم ؛ قطعا"درمان یا ساختن واکسنی برای ایدز یکی از آنهاست . پس از دو دهه تلاش گسترده دانشمندان برای رام کردن این بیماری مرگبار آرام آرام نتایج پژوهش های گوناگون در این زمینه به صفحه های نشریات علمی راه پیدا می کنند . درست یک سال پیش در همین صفحه از پروژه تحقیقاتی دکتر برتون و همکارانش برای ساختن واکسن ایدز گفتیم . امروز اما نوبت به مرکز ملی تحقیقات بیماری عفونی و آلرژیک آمریکا رسیده است ؛مرکزی دولتی که بودجه تحقیقاتی آن در زمینه ایدز یک تنه با مجموع بودجه تمام سازمان های تحقیقاتی جهان برابری می کند . دکتر آنتونی مافوچی ، مدیر این مرکز ایمان دارد که تا رسیدن به واکسن ایدز راه چندانی باقی نمانده است . هر چند ویروس Hiv مرموزتر از این حرفهاست و برای رسیدن به یک جواب قطعی باید همچنان منتظر ماند . تا بیش از دهه هشتاد میلادی ،ایدز نامی نا آشنا برای مردم جهان بود .در روزگار ما اما 33 میلیون نفر در جهان به ویروس این بیماری آلوده هستند . از سالهای آغازین دهه 80 تا به امروز 25 میلیون نفر در جهان بر اثر این بیماری جان سپرده اند . طبق آمارهای آژانس ایدز سازمان ملل UNAIDS)) سالانه دو میلیون نفربه دلیل ابتلا به این بیماری و عوارض آن می میرند.در حال حاضر کشورهای جنوبی صحرای افریقا بالاترین آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از این بیماری را به خود اختصاص داده اند . در عوض شیوع آلودگی به ویروس Hiv و بیماری ایدز در ایالات متحده و اتحادیه اروپا در یک دهه گذشته با کاهش چشمگیری همراه بوده است . آگاهی رسانی عمومی ،آموزش هوشمندانه روشهای پیشگیری و به کار بردن جدیدترین شیوه های درمانی باعث شده است تا دیگر ایدز اولین دغدغه بهداشتی کشورهای پیشرفته نباشد . با وجود این اداره کنترل و پیشگیری بیماریهای آمریکا در سال گذشته اعلام کردکه سالانه 40 هزار مورد جدید این بیماری در این کشور شناسایی می شود .

 • چرا ساختن واکسن ایدز شبیه یک معجزه است ؟

ویروس Hiv مرموزترین و غیر قابل منتظره ترین عامل بیماری زایی است که دانشمندان تا امروز با آن مواجه بوده اند .این ویروس از هر وسیله ای استفاده می کند تا سیستم دفاعی بدن را گمراه کند .

از طرف دیگر ویروس ایدز با سرعتی باور نکردنی جهش پیدا می کند و دایما تغییر چهره می دهد . چنانکه به گفته دانشمندان تنوع ویروسهای جهش یافته تنها در بدن یک فرد مبتلا به این بیماری با تمام انواع گوناگون ویروس آنفولانزا در سراسر جهان در طول یک فصل سال برابری می کند . به گفته دکتر بنیس برتون ،استاد ایمونولوژی موسسه تحقیقاتی اسکریپ ،کشف واکسن یا ساختن دارویی برای مبارزه با این ویروس به منزله تیر اندازی به یک «هدف متحرک»است .با وجود این دانشمندان سال هاست که به دنبال پاشنه آشیل این ویروس هستند ؛بخشی که طی جهش های متعدد این ویروس کم و بیش ثابت باقی بماند .در حال حاضر دانشمندان برای ساختن واکسن ایدز در دو جناح متفاوت در برابر این ویروس موضع گرفته اند .گروهی از پروژه های تحقیقاتی سال هاست که روی تولید واکسن هایی بر پایه پادتن های مشخص متمرکز شده اند ،پادتن های پر قدرتی که توانایی نا بودی طیف وسیعی از گونه های متناوب ویروس ایدز را دارا باشند .در مقابل گروه دیگری از دانشمندان به فکر ساختن واکسن هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را از طریق تحریک ،تولید و تکثیر سلولهای دفاعی T تقویت کند .هر دوی این رویکردها تا امروز به شیوه آزمایش و خطا پیش آمده اند و شیوه های پیشنهادی آنها با موفقیت و شکستهایی همراه بوده است . مثلا یکی از بزرگترین پروژه های تحقیقاتی با نام AIDSVAXدر تایلند و هند نتوانست نتایج امیدوارکننده ای به دنبال داشته باشد . واکسن مورد استفاده در این پروزه تحقیقاتی بر پایه چند پادتن موثر ساخته شده بود و در سال 2003 میلادی به طور گسترده ای در ساکنان این مناطق مورد استفاده قرار گرفت . 4 سال بعد در سال 2007 میلادی شرکت دارو سازی مرک ، واکسن تولیدی خود را به طور آزمایشی معرفی کرد . واکسنی که بر پایه تقویت و تحریک سلولهای Tساخته شده بود . هر چند این پروژه پر سر و صدا زودتراز آن چیزی که تصور می شد متوقف شد . دانشمندان طی این پروژه تحقیقاتی متوجه شدند که افراد دریافت کننده این واکسن حتی نسبت به افراد معمولی بیشتر در خطر ابتلا به بیماری ایدز قرار دارند . ▪

منبع : UNAIDS+TIME+AP

 

 • آیا درمان قطعی وجود دارد ؟

خیر. درمانی که بتواند ویروس را از بدن فرد مبتلا حذف کند نداریم. روش مراقبت از افراد مبتلا به اچ آی وی (HIV) روشی است که به آن HAART میگویند که مخفف کلمات Highly Active Antiretroviral Therapyمیباشد. (به مفهوم درمان ضد ویروسی بسیار مؤثر) که یک روش درمانی سخت است که مستلزم همکاری مداوم و فعال فرد بیمار می باشد.

داروی ضد ایدز ساخت ایران(AIMOD):

 • ارزش علمی داروی ایرانی ضد ایدز با نام آیمد در چه حد است؟

تاکنون هیچ درمان قطعی در جهان برای عفونت اچ آی وی شناخته نشده است . ما هم چنین ادعایی نداریم ،اما داروی جدید (آیمد) کیفیت زندگی وطول عمر عمر مبتلایان به ایدز را افزایش میدهد .واز این نظر داروی ارزشمندی است .داروهایی که درحال حاضر برای درمان ایدز تجویز می شوند همه خاصیت ضد ویروسی دارند .از سال ها پیش ، محققان به این فکر میکردند که اگر دستگاه ایمنی بیماران تقویت شود ،چون هدف اصلی ویروس ایدز سلولهای دستگاه ایمنی یعنی لنفوسیتها ی کمک کننده CD4هستند،کیفیت زندگی بیماران بهتر میشود وحتی میتوان از پیشرفت عفونت وشروع مرحله علامت دار بیماری ایدز جلوگیری کرد.

 • آیا داروی جدید ،به جای تاثیر گذاشتن بر ویروس ،دستگاه ایمنی بدن بیماران را هدف قرار می دهد؟

آیمد تحریک کننده وتنظیم کننده بسیار قوی دستگاه ایمنی است .داروهای ضد ویروس معمول پس از ورود ویروس به داخل سلول آنزیم لازم را برای تکثیر ویروس در داخل مهار می کنند .اما اصلانباید اجازه دهیم که ویروس وارد سلول شود.امادر آیمد شاهدیم که این دارو ،ورود ویروس به داخل را کاهش میدهد.البته فعلا فقط خاصیت تنظیم کنندگی دستگاه ایمنی این دارو از نظر علمی تایید شده است.

 • آیا برخلاف دارهای ضدویروس ،افرادی که با آیمد درمان میشوند به مصرف مداوم نیاز ندارند؟

بله ،65% از بیمارانی که داری آیمد روی آنها آزمایش شد ،در عرض 21 ماه پس از قطع دارو ،CD4بالایی داشتند .این امتیاز است که بیمار به مصرف مستمر دارو نیاز ندارد.

 • آیمد در چه مرحله ای ،از بیماری ایدز کار آمد است ؟

این دارو قبل از آنکه بیماری وارد مرحله فعال شود وزمانی که CD4ها بین 200تا400 هستند ،تجویز میشود .عملکرد آن هم به این ترتیب است که CD4 هارا افزایش می دهد وتا مدت ها در همان اندازه نگه میدارد.

 • چرا تاکید زیادی روی گیاهی بودن داروی آیمد میشود؟

چون آیمد تنها داروی گیاهی برای مبتلایان به ایدز است که اثر تحریک کنندگی روی دستگاه ایمنی دارد در هر سه مرحله مطالعاتی بدون عوارض بوده است .محققان چینی داروی گیاهی دیگری برای درمان ایدز معرفی کرده بودند که چون اثر بخشی خوبی نداشت به سرعت کنار رفت.

 • آیا سلنیوم ماده موثر این دارو است؟

خیر ،این دارو ترکیبی از سه گیاه است .البته سلنیوم دارد ،ولی فقط سلنیوم نیست .شناخت همه این عوامل مشکل است وبه زمان نیاز دارد .آنچه مشخص شده ، این است که این دارو عملکرد دستگاه ایمنی رابه شدت تقویت میکند .اینکه دقیقا کدام ترکیب موثر بوده نمیدانیم .ساخت آیمد این طور نبوده که گیاه را بجوشانند وعصاره اش را بگیرند .مکانیسم تهیه اش بسیار پیچیده است .ابتدا گیاه را برای مدت طولانی انکوبه می شود ،یعنی تحت شرایط مساعدی برای رشد قرار میگیرد. سپس آنرا در میدان مغناطیسی خاصی قرار میدهند.

 • آیا مکانیسم دارو مشخص است؟

در این دارو صدها ماده موثر وجود دارد وپیدا کردن تک تک آنها بسیار مشکل است .معمولا در مورد داروهای گیاهی چندان به دنبال مکانیسم اثر نمیگردند ،وبیشتر به نتیجه مصرف دارو توجه میکنند .این دارو CD4ها را افزایش میدهد ،گاما اینترفرون را هم بالا میبرد . در نتیجه برای درمان بسیاری از بیماریهای مزمن میتوان از آن سود جست .البته هنوز در درمان بیماری دیگری ازاین دارو استفاده نشده است.

 • نقش محقق روسی در ساخت این دارو چه بود؟

این فرد شیمی دان بود .ایده را او پیشنهاد کرد ولی چیز زیادی در مورد بیماری ایدز نمی دانست .احساسش این بود که این گیاه قابلیت های ارزشمندی دارد. در اتیران مشخص شد که چطور باید از آن استفاده کرد. تمام فعالیتهای تحقیقاتی مربوط به این دارو در ایران انجام شد ودانش فنی ساخت آن متعلق به محققان کشور مان است. آیمد یک داروی ایرانی است وباید از نظر علمی قبولش کنیم ، هر چند که برخی افراد ابعاد سیاسی به ساخت آن داده اند.

 • این دارو از چه مراکزی تایید یه اخذ کرده است؟

در حال حاضر جهت ساخت وتولید آیمد از وزارت بهداشت مجوز گرفته شده است ودر تلاشیم تا از سازمان جهانی بهداشت هم مجوز بگیریم . در مورد داروهای ضد ایدز ،وقتی سازمان بهداشت تاییدیه بدهد ،تقریبا برای مصرف در کشورهای جهان کافی است .

 • آیا مصرف همزمان این دارو ی جدید وسایر داروهای تجویزی برای بیماران مبتلا به ایدز مشکلی ایجاد نمیکند؟

در تحقیقات انجام شده آیمد را همزمان با داروی ضد رتروویروس به بیماران داده شده است وعارضه ای مشاهده نگردیده است . به نظر میرسد که تجویز همزمان آنها حتی موجب افزایش بیشتر CD4ها میشود.

 • آیا استفاده از این دارو در زنان باردار اچ آی وی مثبت برای پیشگیری از انتقال ویروس به جنین موثر است ؟

اثر این دارو را در کودکان ،نوزادان ،مبتلایان به نارسایی های کبدی وکلیوی زنان باردار برسی نشده است . البته این مطالعات در برنامه ها ی بعدی گروه تحقیقاتی وجود دارند. در زنان باردار ، برای جلوگیری از انتقال ویروس به جنین ، باید داروهای ضد رترو ویروس تجویز شود.

 • پیش بینی می شود که چه زمانی ایمد در پروتکل درمانی بیماران ایرانی قرار گیرد؟

احتمالا در سال 1386 ،در فاز چهارم روی 5000 بیمار مطالعه صورت خواهد گرفت . پروتکل پیشنهاد ی در کمیته ای بررسی خواهد شد و در صورتی که موفق به اخذ مجوز شود ، وزارت بهداشت این دارو را در اختیار بیماران ایرانی قرار خواهد داد .

 • آیا میتوان از آیمد برای پیشگیری از ابتلا به ایدز در افراد در معرض خطر سود جست ؟

خیر ،فقط داروهای ضد رتروویرس برای پیشگیری از ایدز استفاده می شوند آیمد فقط تحریک کننده وتحریک کننده دستگاه ایمنی است وادعایی برای خاصیت ضد ویروسش نداریم ، مگر آنکه در مطالعات بعدی چنین ادعایی ثابت شود.

 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر