سامانه الکترونیکی غربالگری افراد مشکوک به کرونا:      salamat.gov.ir

2:46:33 AM 1399 / 04 / 13
 

 مسواک بزنید حتی اگر دندان کم یا اصلا ندارید

تاثیر بیماری‌های دهانی روی دستگاه‌های مختلف بدن کاملاً آشکار شده است. بنابراین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها سبب بروز بیماری‌های مربوط به حفره دهان می‌شود، بلکه می‌تواند دستگاه‌های حیاتی بدن را تهدید کند و حتی سبب مرگ بیمار شود. مهمترین کار دندان‌ها، جویدن است. اگر بتوانید غذا را به خوبی بجوید، از خوردن غذا بیشتر لذت خواهید برد. اگر غذا خوب جویده شود، هضم آن راحت تر انجام می‌شود و مشکلات گوارشی کمتری خواهید داشت.

بوی بد دهان، علاوه بر اینکه موجب دوری اطرافیان می‌شود، برای خودتان نیز آزاردهنده است. برای داشتن دندان‌های سالم، مراقبت از داندان‌ها باید از ابتدای زندگی آغاز شود. هر یک از شما بر حسب اینکه چقدر بهداشت دهان و دندان‌هایتان را رعایت کرده باشید، ممکن است تعدادی دندان سالم، پرکرده، روکش شده یا دندان مصنوعی داشته باشید.

اگر اصلاً دندان ندارید و کلیه دندان‌های هر دو فک را از دست داده اید، باز هم برای جلوگیری از عفونت لثه بهداشت دهان را رعایت کنید. با یک مسواک نرم و کمی خمیردندان لثه‌ها و سطح روی زبان را بشویید. پس از آن لثه‌ها را با انگشت ماساژ دهید. هر چه سریع تر برای گذاشتن دندان مصنوعی اقدام کنید.

در هر سنی با داشتن دندان طبیعی یا مصنوعی و حتی بدون دندان، باید بهداشت دهان را رعایت کنید.

 

دانلود فایل pdf

بازگشت به صفحه قبل

 


 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر