1:34:29 PM 1398 / 12 / 10
 

شیوه‌های مراقبت از دندان‌های طبیعی

چنانچه پس از مصرف مواد غذایی سطح دندان‌ها تمیز نشود، میکروب‌های داخل دهان به همراه خرده‌های مواد غذایی و مواد قندی، لایه‌ای بی رنگ و غیرقابل رویت را روی دندان‌ها تشکیل می‌دهند که «پلاک میکروبی» نامیده می‌شود. «پلاک میکروبی» باعث پوسیدگی لثه‌ها می‌شود. برای مراقبت از دندان‌های طبیعی انجام کارهای زیر ضروری است.

- مسواک زدن؛ هدف اصلی از مسواک زدن، پاک کردن پلاک میکروبی از روی دندان ها، لثه و زبان است. بهتر است مسواک زدن را در فرصت کافی و توام با آرامش انجام دهید چون کیفیت مسواک زدن مهم تر از دفعات آن است. بهترین حالت این است که بعد از هر بار مصرف مواد غذایی یا مواد قندی دندان هایتان را مسواک کنید در غیراین صورت در دو زمان (شب قبل از خواب و صبح بعد از صبحانه) باید حتماً مسواک زدن صورت گیرد. روزی دو بار مسواک زدن صحیح باعث برطرف شدن پلاک‌های میکروبی شده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

- خمیردندان؛ خمیردندان باید حاوی فلوراید باشد و حتی الامکان خوشبو و خوش طعم باشد. همچنین از خاصیت پاک کنندگی بالایی برخوردار باشد. در صورت نبود خمیردندان با آب خالی هم می‌توانید مسواک بزنید. استفاده از نمک، جوش شیرین یا سایر پودرها برای مسواک زدن مناسب نیست، ولی استفاده از آب نمک رقیق اشکالی ندارد.

- نخ دندان؛ نخ دندان سطح بین دندانی را تمیز کرده و مواد غذایی ما بین دندان‌ها را خارج می‌کند.

دانلود فایل pdf

بازگشت به صفحه قبل

 


 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر